من و افسردگی

 روانشناسی

چند سال پیش، دچار اضطراب بیش از اندازه و افسردگی شدم. نمی تونستم باور کنم که من، دچار اختلال افسردگی شده باشم مثل خیلی های دیگه فکر می کردم افسردگی یعنی ضعف یا یک نقص شخصیت. ولی من که ضعیف نبودم!؛ من موفق بودم، کارشناسی ارشد مهندسی عمران را داشتم و دررشته خودم بی نظیر بودم. واقعا کی از پا دراومدم که خودمم نفهمیدم ؟!

من و افسردگی

 

چند سال پیش، دچار اضطراب بیش از اندازه و افسردگی شدم. نمی تونستم باور کنم که من، دچار اختلال افسردگی شده باشم مثل خیلی های دیگه فکر می کردم افسردگی یعنی ضعف یا یک نقص شخصیت.

 ولی من که ضعیف نبودم!؛ من موفق بودم، کارشناسی ارشد مهندسی عمران را داشتم و دررشته خودم بی نظیر بودم. واقعا کی از پا دراومدم که خودمم نفهمیدم ؟!

 علاقه‌ام را به تمام چیزهایی که ازشون لذت می‌بردم و حال دلم باهاشون خوب میشد از دست داده بودم. به سختی چیزی می‌خوردم، با بی‌خوابی دست به گریبان بودم و احساس تنهایی و پوچی می‌کردم یعنی افسرده شده بودم و نمی دونستم؟!

مدت ها  طول کشید تا قبول کنم، اما من افسرده بودم. هنوز هم، به هیچ‌کس درباره بیماری‌ام نمی‌گفتم. خیلی خجالت می‌کشیدم. فکر می‌کردم حق افسرده شدن ندارم. زندگی عالی داشتم با خانواده‌ای دوست داشتنی و شغلی که واقعا دوستش داشتم پس یهویی چی شد که افسرده شدم ؟

بعد از این که متوجه بیماریم شدم شروع کردم اطلاعات جمع آوری کردن و هر منبع موثقی پیدا می کردم شروع می کردم به مطالعه کردن. پس اولین موضوعی که دنبالش رفتم این بود که افسردگی چیست ؟

افسردگی چیست

افسردگی چیست ؟

افسردگی حالتی است که فرد بی‌حوصله است و از فعالیت ها فرار میکنه یا بی‌علاقه و بی‌میل است .افسردگی  به راحتی بر روی افکار، رفتار، احساسات و خوشی و تندرستی فرد تأثیر میزاره.

افرادی که  حالت افسردگی دارند، احساس ناراحتی، اضطراب، پوچی، ناامیدی، درماندگی، بی‌ارزشی، شرمساری می کنند. و حتی اشتیاق شون در انجام فعالیت‌هایی که زمانی براشون لذت‌بخش بوده از دست میدن، نسبت به غذا بی‌میل و کم‌اشتها میشن ، تمرکز خودشون از دست میدن، و در به خاطر سپردن جزئیات و تصمیم‌گیری دچار مشکل میشن.

 این افراد متاسفانه به خودکشی فکر کرده، حتی این قصد را، در فکرشون پرورش میدن و گاها خودکشی هم می کنند.

اختلال افسردگی باعث بی‌خوابی، خواب بیش از حد، احساس خستگی و کوفتگی، مشکلات گوارشی، یا کاهش انرژی بدن میشه. وقتی این مطلب را خوندم بیش از 5 مورد این حالت ها را تجربه کرده بودم و این یعنی زنگ خطر ! وارد محدوده افسردگی شده بودم ولی خودم متوجه اش نبودم .

البته گاهی وقت ها افسردگی بابت دلیل خاصی است یعنی اینکه یک واکنش طبیعی در زندگی رخ داده مثل فوت عزیزان، زایمان، تاثیر بیماری‌های بدنی یا عوارض جانبی مصرف بعضی از داروها و درمان‌های پزشکی باشه، البته تا زمانی که این حالت طولانی مدت نشه مشکلی وجود نداره.

البته می توان به درمان افسردگی بدون دارو درمانی و یا با دارو درمانی پرداخت که روانشناس نوع درمان را تشخیص می دهد.

علت‌های افسردگی چیست ؟

اتفاقات زندگی خودشون عاملی برای افسردگی هستن بهتون پیشنهاد می کنم به هیچ وجه اتفاقات دوران کودکی را دست کم نگیرید.

سختی‌های دوران کودکی مثل از دست دادن نزدیکان، سوء استفاده جنسی و جسمی و تبعیض رفتاری والدین با فرزندان از عوامل افسردگی در بزرگسالی هستند. متاسفانه سوء استفاده‌های جسمی و جنسی در دوران کودکی نقش مهم و قابل توجهی در احتمال بروز افسردگی در مراحل مختلف زندگی داره.

موضوع جالب اینکه افراد افسرده معمولاً درون‌گراتر از بقیه افراد جامعه هستند و منم درونگرام !

اختلال افسردگی بیشتر دهه چهارم عمر خودش را نشان می دهد، البته هرچند که این بیماری همه سنین را درگیرکرده و سن خاصی وجود نداره و آمار قابل توجهی مربوط به خانم هاست.

البته این بیماری می تواند در سنین و جنسیت های مختلف دلایل و علائم مختلفی داشته باشد که باید به علائم افسردگی در زنان و مردان مراجعه کنید.

درجه بندی افسردگی

درجه بندی افسردگی

اختلال افسردگی می تونه سطحی، معتدل یا عمیق باشه.اگر اختلال افسردگی از نوع سطحی باشه، به این شکل است که فرد حالش خوب نیست،  ولی می تونه به امور زندگی روزمره خودش برسه و در این زمینه هیچ مشکلی نداره، حالا اگر اختلال افسردگی معتدل باشه اداره امور روزانه و زندگی مشکل میشه ولی با این حال کارهای لازم و ضروری را انجام میده .

ولی  در هنگام افسردگی عمیق فرد به سختی از  تختخوابش بلند میشه و کارهای خیلی ساده مثل زنگ زدن به دوستان  یا پیام فرستادن را نمی تونه انجام بده .

در این وضعیت افکاری شروع می کنن به رشد کردن  و نجواهای در ذهن می پیچه که میگه : دیگه توان زندگی نمونده و همه چی تلخ و سیاهه و هیچ راه حلی وجود نداره .

این فرد فکر می کنه باید تا آخرعمرش تنها باشه و از تنهایی رنج ببره و در نتیجه به این می رسه که نبودنش بهتر از بودنش.

اگریک روزی حالتون تا این اندازه بد شد به هیچ وجه نباید تنها بشید بلکه  سریع دنبال کمک و درمان باشید.

پیشنهادهایی برای از پا انداختن افسردگی :

وقتی دچار این بیماری شدید یادتون باشه که اول شما تنها آدم افسرده بر روی کره زمین نیستید و خیلی ها درگیر این مساله هستن.

 مهم این که خوب غذا بخورید وبه اندازه کافی  بخوابید. تلاش کنید که هر روز بیرون برید و قدم بزنید و دم و بازدم داشته باشین.

 لازم نیست برید کوه، دشت و بیابان همین که در کوچه خودتون و پارک محله اتون قدم بزنید و ورزش کنید عالیه.

 البته حتما در برنامه هاتون کوه و سفر بزارید.از نوشیدن الکل جدا خودداری کنین چون الکل فقط باعث میشه که شما برای لحظه ای حس کنین حالتون بهتر شده است ولی این دوام نداره و زود گذره.

حرف زدن با دوستان، نوشتن یا گوش دادن به موسیقی میتونه یک روش خوبی باشه . ولی حتما پیش روان شناس برید، چون این مسیر بیماری با حضور یک روانشناس  دلسوز راحت تر و هموارتر میشه البته گاهی وقت ها هم دارو دارمانی نیازه که بر اساس شرایط بیمار تجویز میشه.

خبر خوب :

حالا، خبر خوب این که ۷۰ درصد افرادی که دچار افسردگی هستن با درمان، مداوا وبا مصرف دارو خوب میشن. پس نگران نباشید و دور خودتون حصار تنهایی نکشید و اجازه ندید هر فکری در ذهنتون رشد کنه، شما حتما به راحتی بیماری افسردگی را شکست می دین و دوباره از عمق وجودتون می خندید تا حدی که گوش فلک کر میشه.

این روزها، من دیگه خجالت نمی کشم و به راحتی میگم زمانی درگیر بیماری افسردگی بودم و شما هم این موضوع را از عزیزان تون پنهان نکنید و در سکوت رنج  نبرید و با مراقبه، یوگا و رژیم غذایی سالم افسردگی را مدیریت کنید.

حرف آخر :

زندگی واقعا قشنگه. گاهی وقتا آشفته میشه وهمیشه غیر قابل پیش‌بینی است و دقیقا همین موضوع زندگی را جذاب و زیبا کرده.

بهتره قدر تک تک لحظات تون را بدونید و با عشق و امید زندگی کنید و اینکه لبخند یادتون نره.

همچنین می توانید در زمینه درمان افسردگی از سایت مرکز مشاوره روانشناسی مشاورانه راهنمایی تخصصی دریافت نمایید و یا برای مشاوره با شماره 02122354282 تماس حاصل کنید.

منبع: مشاورانه

کلیدواژه ها : درمان افسردگی، اختلال افسردگی، رفع افسردگی، درمان ناراحتی